Prawo jazdy na traktor

Prawo jazdy na Traktor

Zrób prawo jazdy na Traktor jak skończyłeś 15 lat i 9 miesięcy!!

Dokładna definicja kategorii T znajduje się w artykule 88.9 Kodeksu drogowego i została wprowadzona w 2009 roku w Dz.U nr 97 poz 802.

" Kategoria T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą /przyczepami/ lub pojazdem wolnobieżnym z z przyczepą /przyczepami/.


Prawo jazdy na traktor

Wynikałoby z tego, że prawko T upoważnia do prowadzenia traktora wraz z przyczepami,
bez konieczności posiadania kat E.

Do prowadzenia samego traktora upoważnia również prawko kat B, a ciągnika z przyczepą B+E, C+E czy D+ECytuję ustawę [Prawo jazdy]kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami)."
Jakimi pojazdami możesz jeździć z kategorią T?

  • Możesz jeździć ciągnikiem lub pojazdem wolnobieżnym /walec drogowy itp/
  • Wg Kodeksu ciągnikiem rolniczym jest pojazd silnikowy skonstruowany do użytku razem ze sprzętem do prac rolniczych, leśnych lub w ogrodnictwie. Dopuszcza się przystosowanie traktora do wykonywania prac ziemnych oraz ciągnięcia przyczep
  • Przewożenie ludzi na przyczepie wymaga dodatkowych uprawnień!! Np wożenie ludzi kolejką turystyczną wymaga ukończenia 21 lat oraz prawa jazdy kat T co najmniej 2 lata.

Nie możesz autami osobowymi czy motocyklami!!Od ilu lat zrobisz prawo jazdy T?
  • Wymagany wiek dla otrzymania prawka kat T wynosi 16 lat.
  • Możesz przystąpić do kursu w wieku 15 lat i 9 miesięcy za pisemną zgodą rodziców

Zasady badań lekarskich:

  • Orzeczenie lekarskie wydaje wyłącznie lekarz uprawniony do badań kierowców
  • Orzeczenie musi być wydane przed przyjęciem na kurs
  • Orzeczenia są teraz maksymalnie na 15 lat
  • Mogą być wpisane ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia traktorzysty /okulary itp/Orzeczeń lekarskich zdecydowanie nie wypisują okuliści czy inni lekarze bez uprawnień do kierowców. Nie wydaje się prawka na Traktor kandydatom uzależnionym od narkotyków czy alkoholu .

Szkolenie na kategorię T Obejmuje minimalnie 30 godzin teorii oraz 20 godzin jazdy. Kurs będzie Cię kosztował koło 1000 zł.

Jest to czas minimalny, bo instruktor nie może dopuścić osoby, która nie umie jeździć Po zdaniu egzaminu wewnętrznego w szkole jazdy, składasz dokumenty do WORD, który wyznacza do miesiąca termin egzaminu państwowego.

Teoria odbywa się na komputerze, jazdy na placu a potem w strefie egzaminacyjnej WORD. Prawo jazdy na Traktor aktualny koszt egzaminu to 200 zł /170 praktyka+30 teoria/ na Listopad 2015 roku, ale może być podwyższony. Dodatkowo jedna wyraźna fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm

Po zdaniu państwowej teorii oraz jazdy odbierasz prawo jazdy w wydziale komunikacji.


Opłata dodatkowa za wydanie prawka: 100,50 zł. Nie obowiązuje już zasada, że jeżeli nie zdałeś jazdy w ciągu 6 miesięcy od teoretycznego, to musiałeś go powtórzyć. Znikło to w 2015 roku. W przypadku prawa jazdy terminowego obowiązuje Cię powtórne badanie lekarskie przez lekarza uprawnionego.


Definicja kolejki turystycznej - zespół pojazdów składający się z ciągnika rolniczego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, albo pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy (przyczep) dostosowanej do przewozu osób, wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności w zakresie świadczenia usług turystycznych."

Osoby w przyczepie (przyczepach) kolejki turystycznej przewożone są wyłącznie na miejscach siedzących ."
Czy prawo jazdy na traktor ma jeszcze rację bytu? W województwach rolniczych raczej Tak. Możesz napisać swoją opinię w tym temacie.

Prawo jazdy na traktor od 16 lat powrót do strony głównej


Inne ciekawe uprawnienia przydatne później w pracy zawodowej: spójrz na obrazek poniżej. Minikoparki zawsze będą potrzebne /operatorzy również/.

Napisz Swoją Opinię o Kategorii T

Możesz opisać swoje doświadczenia w temacie "prawo jazdy na traktor ". Jak przebiegało Twoje szkolenie na tą kategorię prawka?
Czy masz już jakiś porządny ciągnik, którym możesz się pochwalić?
Do you have a great story about this? Share it!

[ ? ]

Zdjęcie ciągnika (optional)[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)

Co Inni Traktorzyści Do Powiedzenia

Kliknij poniżej aby przeczytać inne historie. Click below to see contributions from other visitors to this page...

Prawo jazdy T a lawety 
Witam, Możliwe że czegoś nie doczytałem, ale mam pytanie. Załóżmy,że mam kategorie T i zrobiłem także B, czy posiadając B i T mogę ciągnąc np. lawety? …

Prawko na traktor od 16 lat Not rated yet
W Koninie egzamin jest na Zetor Proxima, niebawem będzie łatwiej bo egzamin będzie na przyczepie tandem, zdając na ciągnik masz także uprawnienia na AM …

Absurd prawa jazdy kat T Not rated yet
Dla mnie fakt, ze mając kat T prawa jazdy nie można kierować pojazdem samochodem osobowym jest absurdalny. Jest logiczne ze kierowca kat.T zna przepisy

Click here to write your own.

Przeszukaj bloga:


Prawko B1 od 16 lat

Zapisz się do newslettera!! Zawsze najnowsze informacje o prawku od 16 lat, najczęściej w formie filmów wideo lub innych prezentacji.
Prawo jazdy B1

Już teraz zasubskrybuj mój kanał YouTube, gdzie regularnie dodaję filmiki z nauki jazdy oraz badań lekarskich kierowców.


Ciągnik rolniczy w Bieszczadach

Prawko na autobus: