Prawo jazdy kat B na motocykl A1

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław 54-510 Żernicka 215)

Prawo jazdy kat B na motocykl

Prawo jazdy kat B na motocykl

Czy prawo jazdy kategorii B na motocykl ma sens? Czy posiadacze takich uprawnień bez przejścia pełnego szkolenia nie będą stanowić zwiększonego zagrożenia dla ilnnych uczestników ruchu drogowego?
Cześć nazywam się Darek Kraśnicki i dzisiaj poruszę kontrowersyjny problem jeżdżenia motocyklami kategorii A1 jak nasz trzy lata prawko na osobówki
kategorii B.

Czy doświadczenie nawet najlepsze z auta osobowego jest wystarczające do jeżdżenia motorkiem?
...
Są dwa skrajne punkty widzenia.
Motocykliści, którzy musieli przejść cały kurs i potem zdawać czasem kilka razy egzamin na prawko zgodnie twierdzą, że jest to zupełnie inna jazda i jedno z drugim ma niewiele wspólnego.

Wiem coś o tym, bo mimo 33 lat jazdy różnymi autami osobowymi, pierwsze lekcje na Yamaha YBR 125 w szkole jazdy Euforia były dla mnie koszmarem.

Że instruktor jakoś ze mną wytrzymał, to chyba kolejny cud świata.

Filmik, który wtedy powstał wciąż bije rekordy popularności na YouTube, bo przedstawia wszystkie możliwe błędy,jakie tylko byłem w stanie popełnić.

..
Część ludzi najbardziej obeznanych w niuansach prawa wykryła, że normy wzroku na kategorię A1 są znacznie ostrzejsze niż na kategorię B i samo to w sobie powoduje, że nie powinno się uznawać kwalifikacji automatycznie.

Oczywiście formalnie mają oni rację, bo z zezem można osobówką jeździć, a motorkiem już nie. Pośrednio to świadczy o tym, że prawo polskie jest często tworzone na kolanie,ale nie jest to tematem tego filmu.

Tak czy owak znałem wielu jednoocznych motocyklistów, którzy jakoś załatwili sobie badania i jeździli bezwypadkowo całe lata, a wpadali zwykle na badaniach za jazdę w osobówce,ale pod wpływem alkoholu.

W WOMP-ach /czyli Wojewódzkich Ośrodkach Medycyny Pracy/prawko kategorii A było bez litości zabierane.


...

Pomimo, że z punktu widzenia lekarza jest to dla mnie bardziej atrakcyjne, bo nóż widelec rząd wymyśli dodatkowe badania lekarskie dla chcących jeździć motorem przy kategorii B i tylko skorzystam na tym finansowo, to moje rozumowanie jest nieco inne.
...

Ten stan prawny daje Ci doskonałą okazję posmakowania,z czym wiąże się jazda motocyklem. Jak Ci się to spodoba,to następnym krokiem powinien być kurs na prawdziwe prawko motocyklowe.

Jak nie czujesz bluesa, to lepiej sobie odpuść i pozostań wśród żywych. Twoja rodzina więcej skorzysta jak będziesz jeździł tylko osobówką lub autobusem do pracy. Jak jesteś majętniejszy, to taksówką.
...

Oczywiście, gdy tak jak ja, nigdy nie jeździłeś motocyklem,to nie zaczynaj od wizyty w salonie Yamahy i zakupu nowej maszyny. Uczciwie trzeba przyznać, że wybór jest bardzo duży i na każdą kieszeń.

Zacznij lepiej od paru godzin jazdy na placu pod okiem wytrawnego instruktora lub na bocznych drogach na sprzęcie od znajomych. Pozwoli Ci to zaznajomić się z techniką jazdy, co się przyda z pewnością podczas manewrów w ruchu miejskim.

Wymuszenia przez kierowców aut osobowych są częste, ale dla samochodu jest to banalna stłuczka, dla motocyklisty często przydrożny krzyż.

Jak masz obycie z motorowerami lub motocyklami i jesteś jakimś domorosłym pasjonatem,to w zasadzie to szkolenie z jazdy nie jest Ci za bardzo potrzebne.

Pomyśl wtedy o prawie jazdy kategorii A, jak już osiągniesz wymagany prawem wiek 24 lat. Na pewno kilka lat praktyki w terenie ułatwi Ci zdanie egzaminu państwowego.
...

Od 10 maja 2013 Prawko na motor


Na tym kończę. Jak masz coś ciekawego do dodania w tym temacie, to koniecznie zrób to w komentarzach pod tym wideo.Czy powinno się pozwalać jeździć motocyklem ludziom,
wyłącznie po kursie na osobówkę?

Jak myślisz o zakupie czegoś na początek, to zapraszam Cię do salonu Yamahy na Żegiestowskiej we Wrocławiu. Jak się powołasz na filmik, to mój znajomy... Paweł... staje się bardziej chętny do negocjacji.

Jak chcesz parę godzin dodatkowych jazd przypominających, to skontaktuj się z moim instruktorem Jurkiem.
Telefon 602 156 867, powtarzam 602 156 867

Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Prawo jazdy A1 od 16 lat.

Przeszukaj bloga:


Prawko B1 od 16 lat

Zapisz się do newslettera!! Zawsze najnowsze informacje o prawku od 16 lat, najczęściej w formie filmów wideo lub innych prezentacji.
Prawo jazdy B1

Już teraz zasubskrybuj mój kanał YouTube, gdzie regularnie dodaję filmiki z nauki jazdy oraz badań lekarskich kierowców.