Prawo jazdy B1 interpelacja poselska

by Dariusz
(Wroclaw)

Ku mojemu zdziwieniu ktoś w Sejmie zainteresował się kategorią B1 prawa jazdy /od 16 lat/, a nawet wystosował w tej sprawie interpelację .

Przez przypadek trafiłem na tą interpelację, nieznanego mi wcześniej posła Adama Gawędy z PIS-u, który ku mojemu zdziwieniu wydaje się rozumieć problemy związane z autem na prawko od 16 lat.

Aby było jasne, nie jestem sympatykiem żadnej partii politycznej, ale facet składa całkiem ciekawe propozycje. Ponieważ od tego czasu minęły już ponad 2 lata, wynika z tego, że nikt się tym nie zainteresował.

Główną propozycją tego Pana jest podniesienie masy własnej samochodu na B1 do 950 kg. Cytuję interpelację:

"Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do kierowania: (...) - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 950 kg, z wyjątkiem motocykla. "

W tym momencie według posła Gawędy dostępne stały by się dla 16-latków następujące autka:
Fiat Punto - masa 875 kg,Fiat Seicento - masa własna 735 kg,Toyota Yaris - 865 kg Renault Twingo - masa własna 895 kg, Opel Corsa - masa własna 935 kg,.

Mój komentarz
Prywatnie uważam, że nic z tego nie wyjdzie. Dyrektywa unijna nie pozwala na zmianę masy auta kat B1, ale pozwala na prawo jazdy kategorii B od 17 lat
i w tym kierunku warto by pójść. Czy poseł znał tą dyrektywę unijną. chcąc zmienić ustawę o ruchu drogowym, pozostaje słodką tajemnicą.

Wynika z tego,że nie ale mogę się mylić.

Być może jakimś rozwiązaniem jest jazda z rodzicami, w początkowym okresie kierowanie pojazdami /również proponowana w interpelacji/.

Dla chcących przeczytać sobie tą interpelację przeczytać
Interpelacja nr 4637
do ministra infrastruktury
w sprawie propozycji zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym


Miłej lektury.

Comments for Prawo jazdy B1 interpelacja poselska

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Jan 09, 2010
Rating
starstarstarstarstar
Odpowiedź na interpelację
by: Anonymous

Odpowiedź jak można było przewidzieć była bardzo ogólnikowa. Uświadomiono posłowi, że prawo wspólnotowe ściśle określa definicje, co do poszczególnych kategorii prawa jazdy w tym B1

Reszta odpowiedzi wskazuje, że ministerstwo infrastruktury /od czasów swojego powstania/ usilnie pracuje nad poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego i Nas wszystkich, walka z korupcją oraz nieustanna poprawa jakosci szkolenia kierowców . Jak jest każdy z nas widzi na co dzień.

Ostatnio wprowadzono podwyżkę cen ropy dla samochodów diesla. Mniej jeżdżących to mniej wypadków przy tych samych wpływach do budżetu.

Bla bla bla, yada yada ........

Odpowiedź ministra infrastruktury do poczytania przez wszystkich chętnych /niekoniecznie./

Przynajmniej uświadomiona posła o prawie unijnym, za którym tak tłumnie sami głosowaliśmy w jakimś referendum /parę lat temu/.

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Prawo jazdy 2012 nowa ustawa i przepisy.

Przeszukaj bloga:


Prawko B1 od 16 lat

Zapisz się do newslettera!! Zawsze najnowsze informacje o prawku od 16 lat, najczęściej w formie filmów wideo lub innych prezentacji.
Prawo jazdy B1

Już teraz zasubskrybuj mój kanał YouTube, gdzie regularnie dodaję filmiki z nauki jazdy oraz badań lekarskich kierowców.