Nauka jazdy samochodem dziecka przez rodzica

by Dariusz
(Wrocław)

Szkolenie dzieci przez Rodziców do nauki jazdy?

Szkolenie dzieci przez Rodziców do nauki jazdy?

Nauka jazdy samochodem dziecka przez rodzica - pomimo, że w Polsce takie szkolenie praktyczne nie jest dozwolone, podaję zbiór powszechnie znanych zdroworozsądkowych zasad z innych krajów, na wypadek gdyby prawo miało się zmienić.

Nawet tam gdzie jest to dopuszczalne, szkolenie przez rodziców stanowi jedynie uzupełnienie dla edukacji przez kwalifikowanego instruktora jazdy.Po pierwsze pamiętaj, że jesteś bezwzględnie odpowiedzialny za bezpieczeństwo prowadzącego pojazd, swoje oraz innych użytkowników dróg.
Jesteś nie tylko pasażerem tego pojazdy, ale pełnisz rolę instruktora jazdy!!


Planowanie trasy

W praktyce wyklucza to naukę dziecka przez rodzica na uczęszczanych drogach publicznych.

Idealnym jest trening na jakiś drogach niepublicznych, torach jazdy czy opuszczonych lotniskach. W moim osobistym przypadku ojciec uczył mnie na bocznych drogach w mieście oraz poza miastem.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przez ostatnie 30 lat samochodów nieco przybyło, a ruch się zwiększył nawet na drogach bocznych.

Pewnym rozwiązaniem jest wybór pory dnia o zerowym ruchu aut. Unikniemy wtedy zagrożeń związanych np z nagłym zgaśnięciem i zatrzymaniem auta /zdarzającym się bardzo często na początku/.


Często szkoleni są zawstydzeni takimi sytuacjami i przestają wierzyć w swoje siły, a nawet wręcz odmawiają dalszej jazdy.

Pamiętaj: początkowe lekcje muszą być zawsze w wyjątkowo spokojnym środowisku, bez presji innych
użytkowników dróg /np dzieci idące do szkoły czy duży ruch pojazdów/.

W tym momencie tworzysz podwaliny pod przyszłego kierowcę i musisz to zrobić dobrze!!


Mów zrozumiałym językiem dla Twojego dziecka.


Słowa i zwroty doświadczonego kierowcy mogą mieć inne znaczenie dla osoby zaczynającej naukę.
"Jedź powoli", "Ostrożnie", "Przyśpiesz" to tylko kilka przykładów, potencjalnych nieporozumień.

Podając komendy, musisz zawsze wcześniej wyjaśnić czego oczekujesz. Wcześniejszy instruktaż zapobiegnie potencjalnym problemom, powodowanym przez brak zrozumienia.


Np: "Jedź 30 km/h" będzie znacznie bardziej zrozumiałe niż "Jedź powoli".
Również staraj się wydawać polecenia co do wymaganej akcji niż oczekiwanego rezultatu.


Jeżeli dziecko spanikowało widząc nagle wyjeżdżający z drogi podporządkowanej ambulans na sygnale," okrzyk - "nie uderz w karetkę" raczej pomoże mniej niż stanowcza komenda - "wciśnij Hamulec!!".


Bądź spokojny.


Jest to bardzo istotny punkt. Podniesiony głos i słowa wypowiedziane w złości mogą prowadzić do wypadku.

Jest naturalne, że jesteś w relacji emocjonalnej osoby, którą nadzorujesz /syn, córka, żona itp/, jak również chcesz, aby szło im dobrze.

Takie troskliwe podejście może powodować frustrację, kiedy widzisz ich męczących się z czymś, co według Ciebie jest bajecznie proste....
Pamięć o twoich własnych problemach podczas szkolenia może pomóc. Alternatywą jest zamiana miejsc i powrót do domu.


Jak szybko jechać?

- zacznij uczyć przy mniejszych prędkościach.

Powszechnym błędem szkolonych jest zbyt szybka reakcja na niektóre sytuacje. /Np: gwałtowne hamowanie przed skrzyżowaniem na żółtym świetle, kiedy lekko przyśpieszając można spokojnie przejechać/.

Sugeruje to, że zbyt mało uwagi przykłada się do prostych zasad. Np "przyśpiesz przed zmianą biegu'. Często towarzyszy temu tłumaczenie ucznia, że nie ma czasu pomyśleć o wszystkim.

Czy jako rodzic nadaję się tak naprawdę, aby szkolić swoje dziecko ?
Jeżeli nie masz właściwych nawyków w trudnych sytuacjach, to lepiej nie zabieraj się za szkolenie kogokolwiek. Prawdopodobnie twoje wysiłki przyniosą więcej szkody niż dobrego początkującemu kierowcy.


Niebezpieczne sytuacje zdarzają się bardzo często.
Jest to wszystko, co zmusza Cię do zmiany szybkości lub kierunku jazdy : zwierzęta na drodze, zaparkowane samochody itp.....

Kiedy tylko stajesz się świadomy niebezpieczeństwa na drodze przed tobą, musisz sprawdzić w lusterkach co dzieje się z tyłu.

Samo spojrzenie, to trochę za mało!! Musisz zapytać siebie "Czy jest bezpiecznie przeprowadzić ten manewr?"

Zasygnalizuj - kiedy jesteś pewien, że możesz bezpiecznie kontynuować manewr, zapytaj siebie, czy są inni użytkownicy drogi, którzy powinni poznać twoje intencje. Jeżeli tak - daj właściwy sygnał!!


Właściwa pozycja - sprawdź jeszcze raz widok w lusterkach, aby upewnić się jeszcze raz, że jest bezpiecznie jechać w danym kierunku.

Prędkość i zmiana biegów
Użyj hamulca, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo czasu na zmianę biegów, przed niebezpieczeństwem. Jeżeli coś stało się nagle, z reguły musisz zwolnić.

Kiedy przeprowadzasz jakikolwiek manewr w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji musisz ciągle obserwować innych użytkowników dróg, aby być pewnym, że decyzja którą podjąłeś jest właściwa.


Na koniec
Bądź wybitnie cierpliwy!!


Przyjmij do wiadomości, że dziecko które uczysz, nie zareaguje na sytuacje drogowe tak jak Ty i potrzebuje jechać nieco wolniej, aby to skompensować!!

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Doskonalenie jazdy jak mam 13,14-15 lat ?.

Przeszukaj bloga:


Prawko B1 od 16 lat

Zapisz się do newslettera!! Zawsze najnowsze informacje o prawku od 16 lat, najczęściej w formie filmów wideo lub innych prezentacji.
Prawo jazdy B1

Już teraz zasubskrybuj mój kanał YouTube, gdzie regularnie dodaję filmiki z nauki jazdy oraz badań lekarskich kierowców.