Czy zabiorą mi prawko?

by Wojtek33a
(gdzieś w Polsce)

Na kategorię B widzenie obuoczne nie jest wymagane

Na kategorię B widzenie obuoczne nie jest wymagane

Witam mam 37 lat. Od urodzenia nie dowidzę na oko prawe, natomiast w lewym mam słabszy wzrok noszę okulary + 1,5 na lewym oku.


W życiu codziennym wada ta w niczym mi nie przeszkadza. Okiem prawym przeczytam przez mgłę największą literę na tablicy do badań, natomiast patrząc nim prosto jestem w stanie zauważyć ruch z boku chyba jest to widzenie przestrzenne.Brak Widzenia stereoskopowe na kat B

Prawo jazdy zrobiłem w wieku 34 lat, okulista nie robił mi większych problemów. Do wojska nie poszedłem kat D astygmatyzm obuoczny i niedowidzenie oka prawego . W związku z tym , że pracowałem głównie ,na czarno' postanowiłem podjąć prace legalniej, lecz moje pyt. brzmi:

- czy lekarz medycyny pracy uznając mnie za nie zdolnego < praca fizyczna, nie kierowca > może wnioskować o odebranie mi prawa jazdy kat b?

- czy biorąc najgorszą opinię lekarza medycyny pracy chcąc zrobić grupę niepełnosprawności , komisja orzekająca może wnioskować do starosty o cofnięciu uprawnień?

Mieszkam na wsi i auto jest mi niezbędne , by dowozić dzieci do szkoły, dodam,że autobus kursuje tylko 2X dziennie.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź z Pańskiej strony, gdyż mam rodzinę a obecnie od 3 m-cy wraz z żoną jesteśmy bez pracy i mamy 2 dzieci.

Wojtek

@Moja odpowiedź
W chwili obecnej każdy lekarz, a nawet jakakolwiek inna osoba, może zgłosić uzasadnione podejrzenie do Starostwa, że kierowca ma jakieś uzasadnione przeciwwskazania zdrowotne, do prowadzenia pojazdów.

Niestety zdarza się to dość często.
Czy tak będzie w tym przypadku?


Niedowidzenie oka prawego i brak widzenia obuocznego nie musi stanowić przeciwwskazania do jeżdżenia i prowadzenia samochodu osobowego.

Z opisu nie wynika, jaka jest ostrość wzroku, tego lepiej widzącego oka w korekcji okularami. Ilość dioptrii tych okularów nie jest zbyt duża, co daje przesłankę, że lekarze nie będą się "czepiali".

Gorzej wygląda sytuacja, kiedy jednak wniosek do Starosty zostanie złożony. Badania są obowiązkowe i na dzień dzisiejszy kosztują około 400zł.

Nawet przejście pozytywne w WOMP /wojewódzki ośrodek medycyny pracy/ nie zwalnia z opłaty za tą czynność medyczną.

Niewykonanie badań/ze skierowania Starosty/ nawet ze względów "braku pieniędzy" skutkuje nieuchronną utratą prawa jazdy danej kategorii: Terminy badań po alkoholu

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Wady wzroku Zez prawo jazdy.

Przeszukaj bloga:


Prawko B1 od 16 lat

Zapisz się do newslettera!! Zawsze najnowsze informacje o prawku od 16 lat, najczęściej w formie filmów wideo lub innych prezentacji.
Prawo jazdy B1

Już teraz zasubskrybuj mój kanał YouTube, gdzie regularnie dodaję filmiki z nauki jazdy oraz badań lekarskich kierowców.