Czterokołowiec do 15 KW

by Maciek
(Chorzów)

Czy "czterokołowiec" rozpatrywany jest już teraz?

Witam!
Mam nadzieję, że uzyskam od pana - jako osoby, która w miarę dobrze zna tą kategorię zadowalającą odpowiedź...Jak wiadomo do 2013 roku b1 uprawnia do kierowania POJAZDEM SAMOCHODOWYM o masie własnej nie przekraczającej 550kg, aczkolwiek na egzaminie praktycznie respektują już tylko quady, microcary, u mnie jeszcze starego fiata 500, ale to tylko dlatego, że ma 520kg i 13kW - o to kW właśnie chodzi...

jak wiadomo jest to ograniczenie stosowane do CZTEROKOŁOWCÓW, a nie do pojazdu samochodowego, a póki co w definicji kategorii B1 nie ma mowy o wykluczeniu pojazdu samochodowego...Czy to, iż egzaminowanie prowadzone jest na tych plastikowych mydelniczkach (bo trudno nazwać to samochodem) jest wymogiem wyłącznie eqzaminacyjnym,

czy również warunkiem codziennego korzystania z nabytej kategorii B1 ? W definicji napisane jest jasno "POJAZD SAMOCHODOWY" (a nie czterokołowiec, co teraz sukcesywnie respektują na egzaminie) - 550kg - samochód osobowy to również pojazd samochodowy.
Reasumując - czy w przypadku kontroli jadąc starym poczciwym fiatem 126p, Daihatsu Cuore, etc o masie własnej nie przekraczającej 550kg coś mi grozi?

Pragnę nadmienić, iż jestem osobom niepełnoletnią. Czy w przypadku skierowania sprawy do sądu owy organ rozpatruje definicję ustawy wg własnego osądu - czyli tak jak każdy średnio rozgarnięty obywatel naszego kochanego kraju jako samochód osobowy do 550kg (np maluszek) czy rozpatruje to wg osądu ministra jako CZTEROKOŁOWIEC? Jeśli jednak jesteśmy skazani na czterokołowce, to co z tymi wszystkimi,

którzy pozdawali przed tym całym szumem na daihatsu i teraz na nich jeżdżą i nie mają zielonego pojęcia o jakichkolwiek zmianach i nie mają obowiązku śledzenia w internecie każdej nowinki o tej kategorii i w przypadku kontroli policjant oznajmi im, iż ku ich zdziwieniu właśnie prowadzą pojazd nie mając do tego stosownych uprawnień, mimo iż w świetle ustawy pojazd ten ma 550kg. Co wtedy? Mam nadzieję, że w miarę jasno wyraziłem swoje wątpliwości. Bardzo prosiłbym o odpowiedź na moją wiadomość, jednocześnie z góry dziękuje za poświęcony czas spędzony na zagłębienie się w moje "wypociny" :)
Pozdrawiam:
Maciek

Od Szkoła Jazdy Kursant

Odpowiedź
@Raczej rację mają WORD-t i ograniczenie do 15 KW obowiązuje wszystkich, ale znaczenie będzie miał też wpis B1 w dowodzie rejestracyjnym /teoretycznie zgodny z prawem/.

Nie jestem pewien, jakie będzie to miało znaczenie np w razie spowodowania wypadku przez niepełnoletniego i dogłębnego wnikania w niuanse prawne .

Comments for Czterokołowiec do 15 KW

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Feb 16, 2012
Rating
starstarstarstarstar
15kW - Ciąg dalszy...
by: Maciek

Okay, aczkolwiek przy rutynowej kontroli (nie spowodowanej wypadkiem) będzie mi coś grozić ze strony naszego kochanego systemu? Mówię tu o przypadku jazdy samochodem do 550kg, aczkolwiek o mocy większej niż 15kW (o której do 2013r nie ma mowy w ustawie)

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to B1 prawo jazdy od 16 lat.

Przeszukaj bloga:


Prawko B1 od 16 lat

Zapisz się do newslettera!! Zawsze najnowsze informacje o prawku od 16 lat, najczęściej w formie filmów wideo lub innych prezentacji.
Prawo jazdy B1

Już teraz zasubskrybuj mój kanał YouTube, gdzie regularnie dodaję filmiki z nauki jazdy oraz badań lekarskich kierowców.