Brak widzenia stereoskopowego Kategoria A?

by Darek
(Wrocław)

Brak widzenia przestrzennego do prawa jazdy motocyklowego

Brak widzenia przestrzennego do prawa jazdy motocyklowego

Brak widzenia przestrzennego do prawa jazdy motocyklowego Nieaktualna już norma prawna braku widzenia stereoskopowego

Brak widzenia stereoskopowego Kategoria A
W tym wideo zapowiem Ci przełomowego newsa
odnośnie wzroku kandydatów na kategorie motocyklowe. Wreszcie zaczyna się dziać normalnie.

Zacznę od zapytania mojego widza
Witam serdecznie.
Mam pytanie odnośnie problemów z widzeniem i prawem jazdy kat. A2.

Otóż, czy mam prawo ubiegać się o te uprawnienia mając niedowidzenie/astygmatyzm na prawym oku, lecz lewe oko jest w stu procentach zdrowe?

Dodam iż posiadam widzenie stereoskopowe,
jak również prawo jazdy kat. B. Pozdrawiam.Ten mój "good news" jest taki, że od początku 2016 roku nie musisz mieć widzenia stereoskopowego na wszystkie kategorie motocyklowe. Oczywiście jest parę innych warunków, ale przy zdrowym drugim oku nie są one trudne do spełnienia.

Tym samym nieaktualne są wszystkie wcześniejsze filmy, w których twierdziłem inaczej.

Przy okazji usankcjonowano sprawę wielu motocyklistów, którzy niejako awansem zostali dopuszczeni przez lekarzy, nie spełniając wcześniejszych wyśrubowanych norm zdrowotnych.

Sprawy wychodziły z reguły w WOMP-ach przy okazji innych badań i skutkowały zabraniem prawka motocyklowego.

Na tym kończę, mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia i do zobaczenia wkrótce. Tak więc, jak motocykle są twoją pasją, a miałeś brak widzenia przestrzennego, to zrobienie kursu na prawko kat A zaczyna mieć sens.


Orzekanie według starych przepisów nieaktualnych od 2016 roku


Cześć nazywam się Darek Kraśnicki i W tym wideo poruszę problem braku widzenia stereoskopowego,
wykluczającego prawo jazdy na motocykl kategorii A oraz A1/A2.
Czy można mieć brak widzenia obuocznego
i jakoś zdobyć prawko na tą kategorię?


Witam Panie Doktorze
Trafiłem na Pana kanał na YouTube szukając odpowiedzi na pytania odnośnie wymogów, jakie trzeba spełniać, aby móc się cieszyć kategorią A na motocykl.
Od 29 maja 2013 prawo jazdy A2 Wrocław


Prawdę mówiąc od ponad 4 lat jeżdżę nielegalnie (brak uprawnień) motocyklem o pojemności 800cm3, nie powodując ani jednej stłuczki lub sytuacji zagrożenia w ruchu drogowym.

W końcu doszedłem do wniosku, że zrobię tą kategorię,
Od 6 maja 2013 prawo jazdy na motor

aby móc legalnie poruszać się po naszych drogach, więc wybrałem się do miejscowej szkoły nauki jazdy, a ta mnie skierowała do lekarza medycyny pracy /uprawnionego do badań kierowców/
celem przejścia badań na kategorię A i otrzymania orzeczenia lekarskiego przed kursem.
Brak widzenia obuocznego na motocykl
Wielkie było moje zdziwienie dostając odmowną odpowiedź :


(Przykro mi ale kategoria A nie jest w Pana przypadku możliwa z powodu braku widzenia stereoskopowego, które jest wymagane w tej kategorii). Dosłownie mój Świat się załamał, nie wiedziałem jak to możliwe,

że na kategorię B mam wydane bezterminowo, a nie mogę kategorii A mieć w ogóle. Przeszukiwałem internet i wszędzie jest napisane:

,,nie masz widzenia stereoskopowego - o kategorii A zapomnij". Ostatnio
dowiedziałem się, że znajomy kat A zrobił mimo zeza i podejrzewanego oczopląsu.


Więc znów się wybrałem tym razem do swojego okulisty również dostałem odmowną odpowiedź,
powiedziałem, że znam osobę; która ma zeza i podejrzewany oczopląs to okulista powiedział, że niemożliwe, że on dostał pozwolenie na tą kategorię, lub po prostu przekupił lekarza.

Chodziłem po kilku lekarzach i okulistach i każdy odmawiał mi stanowczo, zaraz po tym jak przechodziliśmy do badania widzenia przestrzennego (jakaś książeczka i niby powinienem widzieć jakieś figury) resztę badań przechodzę bez problemu.

Przez te 23 lata przyzwyczaiłem się do życia z 1 sprawnym okiem, no ale przepisy to przepisy i odsyłają mnie z kwitkiem. Swoją wadę mam od urodzenia, umiem z nią Żyć lecz nie da się tego powiedzieć lekarzowi uprawnionemu bądź okuliście.

Nie podziałał nawet mój argument w stylu:
Jeżeli niewydanie mi kategorii A jest dla bezpieczeństwa, to dlaczego dostałem kategorię B?
Powodując wypadek motocyklem najbardziej tracę Ja, bo i nawet swoje życie, a jadąc samochodem wjeżdżając w tłum ludzi na przystanku zabijam kilka osób, samemu nie odnosząc ran.Na to lekarze roztwierają ręce i mówią, takie jest życie i takie są obecne przepisy.

Czy jest jakaś szansa dla ludzi z brakiem widzenia obuocznego, aby dostali upragnioną kategorię A, czy dalej będziemy dyskryminowani z powodu takiej wady ?

Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam

@Odpowiadając i rozwiewając te wątpliwości, prawo polskie jest nieubłagane.
Brak widzenia stereoskopowego
W stosownym rozporządzeniu ministra zdrowia wyraźnie czytamy, że dla kategorii A i A1 wymagane jest prawidłowe widzenie stereoskopowe i w zasadzie wiąże to sumiennemu lekarzowi ręce;

Nie może się On kierować współczuciem, czy jakąś swoją wewnętrzną normą. Prawdopodobnie osoba, która dostała to orzeczenie,pomimo ewidentnych przeciwwskazań zdrowotnych, nie została rzetelnie zbadana i jest to najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie tej sytuacji.

Na tym kończę i zapraszam do komentarzy na blogu lub kanale YouTube. Również możesz się zapisać do mojego newslettera, gdzie opisuję podobne przypadki. Bye Bye mówił wasz Darek Kraśnicki z Wrocławia.

Comments for Brak widzenia stereoskopowego Kategoria A?

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Aug 05, 2018
Rating
starstarstarstarstar
Krótkowzroczność a kategoria A motocyklowa
by: Anonymous

Dzień Dobry.
Panie Dariusza zwracam się do Pana z pytaniem dotyczącym prawa jazdy A2. Generalnie, przeszedłem kurs prawa jazdy kategorii B, oczywiście teoretyczny jak i praktyczny.

Zostało mi tylko zdanie egzaminu państwowego. Jednakże po tym zamierzam zdawać na kategorię A2 na motocyklu. Tylko mam jeden problem.

Mianowicie, ze wzrokiem, mam krótkowzroczność, jednakże nie dużą i ostrość się poprawia. Mam okulary. Mam też oczopląs od urodzenia, który się zmniejsza wraz z wiekiem. Czy nie byłoby problemu, aby zdawać prawko A2?


Moja Odpowiedź @Nie powinno to być problemem

Mar 06, 2018
Rating
starstarstarstarstar
mateusz p
by: Anonymous

a jak to jest w przypadku kat A2 ?

May 26, 2015
Rating
starstarstarstarstar
Problem widzenie obuoczne
by: Anonymous

A mając robiąc prawo jazdy na moto o pojemności 125 cm3 muszę posiadać widzenie obuoczne ? Przecież to bez sensu skoro mając kat. B 3 lata mogę jeździć tym samym moto.
Wydaje mi się, ze lepiej było by przejść kurs i nauczyć się jeździć na moto, niż wsiąść po 3 latach kat. B pierwszy raz na moto i zabić się na pierwszym zakręcie. Proszę o odp, mój e-mail :

Jul 25, 2011
Rating
starstarstarstarstar
To dyskryminacja
by: Anonymous

popieram rozgoryczenie internauty. To jaki? absurd. Kolega jeździ 10 lat motocyklem i ma widzenie jednooczne i nigdy nie zagrażał bezpieczeństwu ani nie dostał choćby upomnienia od Policjanta. To dyskryminacja, 20% społeczeństwa ma taki problem

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Wady wzroku Zez prawo jazdy.

Przeszukaj bloga:


Prawko B1 od 16 lat

Zapisz się do newslettera!! Zawsze najnowsze informacje o prawku od 16 lat, najczęściej w formie filmów wideo lub innych prezentacji.
Prawo jazdy B1

Już teraz zasubskrybuj mój kanał YouTube, gdzie regularnie dodaję filmiki z nauki jazdy oraz badań lekarskich kierowców.