Brak widzenia stereoskopowego a Prawo jazdy B

by Rafał
(gdzieś w Polsce)

Brak widzenia stereoskopowego a Prawo jazdy B
Dzień dobry, nazywam się Rafał i mam 22 lata. Jestem studentem. 29 listopada 2009 roku straciłem prawo jazdy kat. B za jazdę w stanie nietrzeźwości na okres 1 roku.

Mam wadę wzroku, jestem dalekowidzem. Noszę okulary od 2 roku życia. Dostałem skierowanie na badania psychotechniczne, które przeszedłem pomyślnie z jednym małym szczegółem - nie mam widzenia stereoskopowego.

Pani z poradni skierowała mnie na konsultacje z lekarzem okulistą, który wystawił mi zaświadczenie, że mogę amatorsko prowadzić samochody, że widzenie stereoskopowe nie jest wymagane w tej kategorii.

Dziś miałem badania lekarskie w Wojewódzkim Zespole Medycyny Przemysłowej w Olsztynie, gdzie, jak już dobrze wiedziałem, stwierdzono u mnie brak widzenia stereoskopowego.

Z tym, że w tej przychodni od razu wypisano mi zaświadczenie, że są przeciwwskazania zdrowotne do prowadzenia samochodów w kat. B.

Panie okulistki, pracujące w tejże przychodni twierdzą, że inni okuliści się nie znają, bo w przepisach wymagane jest widzenie stereoskopowe nawet do amatorskiej jazdy kat. B.

Chciałem zasięgnąć Pana opinii na ten temat, gdyż brak prawa jazdy u mężczyzny to raczej ogromny brak! Chcę się odwołać od decyzji tamtejszej przychodni i dlatego chciałbym prosić Pana o jakieś wskazówki, porady, jakiś punkt zaczepienia, podstawy prawne, i czy w ogóle jest jakaś szansa na odzyskanie prawa jazdy... Proszę o Pana opinię.

Z poważaniem

Moja odpowiedź
Podaje Pan trochę za mało danych odnośnie ostrości swojego wzroku, ale w stosunku do widzenia stereoskopowego powołałbym się się w na rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 07.01.2004 roku. Tryb odwoławczy jest dokładnie opisany na orzeczeniu lekarskim, które Pan otrzymał.

Niestety, jest to dość typowy problem, gdzie po badaniu w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, pacjent skierowany tam traci nawet prawo jazdy kategorii B.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Wady wzroku Zez prawo jazdy.

Przeszukaj bloga:


Prawko B1 od 16 lat

Zapisz się do newslettera!! Zawsze najnowsze informacje o prawku od 16 lat, najczęściej w formie filmów wideo lub innych prezentacji.
Prawo jazdy B1

Już teraz zasubskrybuj mój kanał YouTube, gdzie regularnie dodaję filmiki z nauki jazdy oraz badań lekarskich kierowców.